Тарон Егертон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тарон Егертон
Taron Egerton
Тарон Егертон (2016)
Роден(а)Тарон Дејвид Егертон
Taron David Egerton

10 ноември 1989
Англија, Обединето Кралство
ЗанимањеГлумец
Активен период2012–сè уште
Страница
taron-egerton.com

Тарон Дејвид Егертон (англиски: Taron David Egerton) — британски глумец, роден на 10 ноември 1989 година во Англија. Тој е познат по неговите улоги како Гери „Егзи“ Унвин во акционите комедии „Кингсмен: Тајната служба“ (2014) и „Кингсмен: Златниот круг“ (2017).[1][2][3]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Taron Egerton - Actor“ (англиски). TV Insider. 2023-10-07. Посетено на 2024-01-01.
  2. „Taron Egerton News & Biography“ (англиски). Empire. 2023-10-07. Посетено на 2024-01-01.
  3. „Taron Egerton - Emmy Awards, Nominations and Wins“ (англиски). emmys.com. 2023-10-07. Посетено на 2024-01-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]