Прејди на содржината

Тарифа (’рт)

Координати: 36°00′15″N 5°36′37″W / 36.00417° СГШ; 5.61028° ЗГД / 36.00417; -5.61028
Од Википедија — слободната енциклопедија
’Ртот Тарифа од вселената

Тарифа (шпански: punta de Tarifa) или Мароки (punta Marroquí) — ’рт на југот на Пиринејскиот Полуостров и најјужна точка во цела континентална Европа. Сместен е во покраината Кадис, Андалусија, на брегот на Гибралтарскиот Проток.[1] Оттука се гледа Мароко.

Ова е јужен крај на некогашниот остров Тарифа (Лас Паломас), денес поврзан со копното со патен насип. Од 1930-тите до 2001 г. на местото имало воени објекти[2]

’Ртот и истоимениот град се наречени по берберскиот војсководец Тариф ибн-Мелик, кој одовде во 710 г. го започнал исламското освојување на Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cádiz“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 17 април 2012.
  2. „The armed forces in Tarifa“. TodoTarifa. Архивирано од изворникот на 2018-10-11. Посетено на 21 април 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

36°00′15″N 5°36′37″W / 36.00417° СГШ; 5.61028° ЗГД / 36.00417; -5.61028