Тапан-фонтаната во Крагуевац

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тапан-фонтаната во Крагуевац е споменик на културата и претставува недвижно културно богатство, со одлука на Владата на Република Србија бр. 633-2231/97-002, од 18 јуни 1997 година, Службен весник на РС бр.27, од 26 јуни 1997 година.[1]

Тапан фонтана е еден од најстарите и најубавите споменици на стариот Крагуевац. Служел за снабдување на населението со вода уште од турско време. Изграден е во 19 век, за време на владеењето на кнезот Милан Обреновиќ, а денешниот изглед го добил во 1922 година, со посветеност и помош на богатите браќа Бојаџиќ. Изработен е од камен и бетон, со богато профилирање и украсни орнаменти изработени од гипс. Од улицата најпрво се доближувате до трем, видиковец со клупи, а бетонски скали водат до местото каде што се зема водата. Тапанот на фонтаната во Крагуевац е предмет направен за потребите на фонтаната, а дизајниран така што на него се собираат луѓе.

Во непосредна близина се наоѓа езерото Бубањ, именувано по фонтаната, како и целата населба во околината.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на споменици на културата во областа Шумадија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бубањ чесма у Крагујевцу“. Завод за заштиту споменика културе Крагујевац. Посетено на 11. 01. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]