Танц со волците

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Танц со волковите)
Прејди на: содржини, барај
„Танц со волците“
Танц со волковите - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Кевин Костнер
Продуцент Џим Вилсон
Кевин Костнер
Џејк Ебертс
Раскажувач Кевин Костнер
Настапуваат Кевин Костнер
Мери Мекдонел
Грахам Грин
Родни Грент
Музика Џон Бери
Кинематографија Дин Семлер
Монтажа Нил Тревис
Студио „Tig Productions“
Дистрибутер Orion Pictures
Премиера 21 ноември, 1990
Времетраење 176 минути
236 минути (режисерска верзија)
Држава  САД
Јазик Англиски
Лакотански
Павниски
Буџет $22.000.000
Бруто заработка $424.208.848

Танц со волците (англиски: Dances with wolves) е американски вестерн филм од 1990, режиран и продуциран од Кевин Костнер. Филмот претставува адаптација на исотимената книга од 1988 на Мајкл Блејк во која се обработува приказната за поручник на армијата на унијата кој патува низ фронтовите во америка за да пронајде воена пошта и по пат се соочува со група американски староседелци.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: