Танц на животот (Мунк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Танц на животот
„Танцот на животот“ (1899-1900)
Творец Едвард Мунк
Година 1899-1900
Димензии 125 x 191 cm
Место Национален музеј на уметност, Норвешка

Танц на животот е слика од норвешкиот сликар Едвард Мунк[1].

Сега е во Националниот музеј на уметност во Норвешка. Лакот на животот се протега од бела млада девица во бело над парот со црвена сопруга до стара вдовица во црно.

Во своето дело, Мунк често користел три женски фигури за да ги симболизира различните фази од животот.

Моника Грен посочува дека тоа е суштинската тема кај Мунк. На изложбата во Лајпциг, Мунк ја заменил жената во три етапи со „Танцот на животот“, давајќи им на трите симболични женски фигури поставени во наративна рамка.

Исто така, на оваа слика, според Бишоф, „сите три жени остануваат привлечени од мажот, неговите желби, искуства и разочарувања“. Посечната жена упатена до гледачот веќе не е гола, туку е облечена во светло-црвена боја. Првобитно подеднакво нејасна темна фигура на десниот раб на сликата е портрет на Мунк[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Edvard Munch“. Архивирано од изворникот на 2021-04-23. Посетено на 2021-04-19.
  2. „The dance of life“. Архивирано од изворникот на 2021-05-10. Посетено на 2021-04-19.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]