Танибилиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Танимбилски јазик
Tanibili
Застапен воСоломони
ПодрачјеУтупуански Остров
Говорници15  (1999)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tbe

Танимбилскиот или познат како њисунгу е австронезиски јазик, од подгрупата на океански јазици. Јазикот е скоро исчезнат бидејќи според последните податоци само 15 луѓе го зборувале на островот Утупуа во Соломоните.

Поврзано[уреди | уреди извор]