Тане (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тане
Градски дел во Оберхарц на Брокен
Грб на Тане
Тане (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Тане (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Оберхарц на Брокен
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 460−540 м
Население 670  (31 декември 2006)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38875
Повик. бр. 039457
Портал www.tanne-im-harz.de
Местоположбата на Тане во рамките на округот Харц
Местоположбата на Тане во рамките на округот Харц
Координати 51°41′58″N 10°43′20″E / 51.69944° N; 10.72222° E / 51.69944; 10.72222Координати: 51°41′58″N 10°43′20″E / 51.69944° N; 10.72222° E / 51.69944; 10.72222

Тане (германски: Tanne) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Оберхарц на Брокен.