Тангента (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Зборот тангента доаѓа од латинскиот збор tangere кој значи да се допре нешто, и може да означува повеќе работи:

Музика[уреди | уреди извор]

Наука[уреди | уреди извор]

  • Во математиката, тангента ја означува или геометриската тангента, или тригонометриската тангента, кои меѓусебно се поврзани.
  • Тангентиот универзум е алтернативниот универзум во патувањето низ времето, според култниот филм Дони Дарко.