Прејди на содржината

Танах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Збир од свитоци, опфаќајќи го целиот Танах

Танах (хебрејски: תָּנָ״ךְ) — името на еврејската Библија, акроним за имињата на нејзините три дела. Изразот „Танах“ стапил во употреба во средновековието.[1][2]

Текстовите на Танахот првпат биле напишани главно на еврејски, а некои делови на арамејски. Овие текстови вклучуваат:

  • Тора (תּוֹרָה‎) — Закон;
  • Невиим (נְבִיאִים‎) — Пророци;
  • Кетувим (כְּתוּבִים‎) — Списи, писанија.

Содржината на Танахот се совпаѓа со Стариот завет на христијанската Библија, со исклучок на неканонски (или второканонски) книги, како и додатоци што не се наоѓаат во Танахот, и делумно, редоследот на книгите.[3]

Содржина на Танахот

[уреди | уреди извор]

Танахот раскажува за создавањето на светот и човештвото, за Божјиот завет и заповеди и за историјата на еврејскиот народ од нивните почетоци до почетокот на периодот на Вториот храм. Еврејските верници ги сметаат овие книги за свети, дадени од Светиот Дух (Руах ха-Кодеш, רוּחַ הַקֹּדֶשׁ). Танахот и еврејските верувања, исто така, го обликувале развојот на христијанството и исламот.[4]

  1. Tov, Emanuel (2014). „The Myth of the Stabilization of the Text of Hebrew Scripture“. Во Martín-Contreras, Elvira; Miralles Maciá, Lorena (уред.). The Text of the Hebrew Bible: From the Rabbis to the Masoretes. Journal of Ancient Judaism: Supplements. 103. Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht. стр. 37–46. doi:10.13109/9783666550645.37. ISBN 978-3-525-55064-9. Архивирано од изворникот 2023-02-15. Посетено на 2023-02-16.
  2. „Mikra'ot Gedolot“. people.ucalgary.ca. Архивирано од изворникот 2022-08-30. Посетено на 2022-09-09.
  3. Biblical Studies Mikra: Text, Translation, Reading, and Interpretation. Norton Irish Theological Quarterly. 2007; 72: 305–306
  4. . ISBN 0-435-30321-X. Занемарен непознатиот параметар |год= (help); Занемарен непознатиот параметар |издательство= (help); Занемарен непознатиот параметар |автор= (help); Занемарен непознатиот параметар |ссылка= (help); Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help); Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]