Танатофобија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Танатофобија е патолошки страв од смртта односно телесно здрави лица кај кои не постои назнака за каква било опасност, а особено не опасност со смрттен исход.

Литература[уреди | уреди извор]