Танапашки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Танапашки јазик
Застапен во Северни Маријански Острови
Подрачје Сајпан
Говорници 4,400  (2004)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 tpv

Танапашкиот е микронезиски јазик кој го зборуваат околу 4.400 жители на островот Сајпан во Северните Маријански Острови. Јазикот може да се смета за загрозен бидејќ младите луѓе претежно зборуваат на чаморски јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Танапашки јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]