Тамсулозин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тамсулозин
Tamsulosin Structural Formulae.png
Tamsulosin ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
(R)-5-(2-{[2-(2-Етоксифенокси)етил]амино}пропил)-2-метоксибензен-1-сулфонамид
Клинички податоци
Заштитени имињаТаниз, Тамлос, Тампрост
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa698012
Licence dataUS FDA:link
Бременосна
категорија
  • AU: B2
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • AU: S4 (Prescription only)
  • UK: POM (Prescription only)
  • US: -only
Начин на
примена
oral
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост100% (орална)
Метаболизамхепатален
Полувреме на елиминација9–13 часа
Екскреција76% renal
Идентификатори
CAS-број106133-20-4 Yes check.svgОк
ATC кодG04CA02
PubChemCID: 129211
IUPHAR/BPS488
DrugBankDB00706 Yes check.svgОк
ChemSpider114457 Yes check.svgОк
UNIIG3P28OML5I Yes check.svgОк
KEGGD08560 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:9398 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL836 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC20H28N2O5S
Моларна маса408.51
  (verify)

Тамсулозинот е α1a адренергичен рецепторен антагонист кој се користи во симптоматски третман на бенигна хиперплазија на простатата (БХП).[1]

Тамсулозинот се користи во третманот на отежнато уринирање, чест симптом на зголемена простата. Тамсулозинот, како и останатите алфа блокатори дејствува преку релаксирање на мазната мускулатура на мочниот меур и простатата.

Тамсулозинот бил одобрен за медицинска употреба во САД во 1997 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Tamsulosin Hydrochloride Monograph for Professionals“. Drugs.com. AHFS. конс. 24 December 2018.