Тамос, крал на Египет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Статуа на Сетос, единствената улога што Моцарт ја именувал за претставата.

Тамос, крал на Египет (или Крал Тамос; на германски, Thamos, König in Ägypten) ― драма на Тобијас Филип, барон фон Геблер, за која, помеѓу 1773 и 1780 година, Волфганг Амадеус Моцарт напишал сценска музика, К. 345/336а, од оперски карактер.

Рани изведби[уреди | уреди извор]

Не се знае со сигурност дали музиката што ја составил Моцарт била изведена со претставата за време на неговиот живот. Премиерата на претставата била одржана во Корушкиот портски театарот (Корнтнетортеатер) во Виена, веројатно на 4 април 1774 година, дотогаш биле напишани два рефрени. Изведбите во Салцбург во 1776 и 1779-80 година можеби ги вклучиле оркестарските интерлудии и трите рефрени во нивната последен облик, соодветно. Музиката била повторно искористена во 1783 година во друга претстава (сместена во Индија, а не во Египет), „Ланаса“, од Карл Мартин Плумике.

Улоги[уреди | уреди извор]

Единствената именувана улога во музиката на Моцарт е Сетос, првосвештеникот (баритон). Има делови за уште четворица солисти (сопран, алт, тенор и бас) и за хор од свештеници и свештенички.

Опис[уреди | уреди извор]

Тамос го наследил својот татко Рамзес како крал на Египет, но Рамзес го узурпирал престолот од вистинскиот крал Менес, кој сега е преправен во првосвештеникот Сетос. Тамос ја сака Саис, свештеничка, но таа е навистина ќерката на Менес, Тарсис, за која првосвештеничката Мирза подготвува брак со Ферон, предавнички генерал. Кога Менес го открива својот вистински идентитет, Ферон е погоден од гром и Мирза се убива. Менес им ја отстапува својата круна на Тамос и Тарсис бидејќи сè завршува среќно.

Музички броеви[уреди | уреди извор]

Чин 1

 • Хор: "Schon weichet dir, Sonne" (маестозо)
 • Меѓу чин (маестозо-алегро)

Чин 2

 • Меѓу чин (анданте)

Чин 3

 • Interlude (алегро)

Act 4

 • Interlude (Allegro Vivace Assai)

Act 5

 • Chorus and soloists: "Gottheit, über alle mächtig!" (Allegro Moderato)
 • Chorus with solo for Sethos: "Ihr Kinder des Staubes, erzittert"

Снимки[уреди | уреди извор]

 • Тео Адам, Еберхард Бухнер, Карин Ајкштад, Дитрих Кноте, Жизела Пол, Херман Кристијан Полстер, Стаатскапеле Берлин, Рандфунк-Солистенвереинингун Берлин, диригент Бернхард Кле. ЦД на Филипс, 422 525.
 • Аластер Мајлс, Анџела Казимиерцук, Пол Тиндал, Џулијан Кларксон, англиски барокни солисти, хорот Монтеверди, диригент: Џон Елиот Гардинер . Полиграм ЦД, EAN: 0028943755627. Исто така, содржи додаток со претходните верзии на Моцарт на бр. 1, 6 и 7.
 • Диего Фасолис, Коро Дела Радио Свицера, Јас Барочисти. RTSI MultiMedia.
 • Лоренс Еквилбеј ги диригира раните дела на Моцарт
 • (снимање на концерт на 26 јуни 2018, Музички фестивал Сена, Булоњ-Биланкур.)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Холден, Аманда (уред.), The New Penguin Opera Guide,, Њујорк: Penguin Putnam, 2001 година. ISBN 0-14-029312-4
 • Варак, Џон и Вест, Јуан, The Oxford Dictionary of Opera. Њујорк: OUP: 1992 година ISBN 0-19-869164-5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]