Тамбура (македонска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Malzvucnik.pngОро со тамбура и други инструменти

Тамбура

Тамбурата е македонски народен жичен инструмент со долг врат и крушковиден облик, кој се прави од оревово дрво. Инструментот го донеле Турците во Македонија во 14-тиот и 15-тиот век.

Тамбурата произведува метален и боцкав звук. Може да се свири соло или во ансамбл на македонска народна музика.