Тамаш Кендереши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тамаш Кендереши

Тамаш Кендереши (унгарски: Tamás Kenderesi, роден на 13 декември 1996 година) е унгарски пливач кој е најдобар во делфин.[1][2]

Олимписки игри и бронзени медали на Европското првенство и златен медал за унгарски младински олимписки игри.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Бонихад, но неговото семејство е од Апархант во областа Толна. Неговата мајка била учител, неговиот татко е инструментатор / претприемач. Кендеши е најстарото дете со 3 помали браќа. Почна да плива во Печ под тренерот, Имре Тари. Неговиот сегашен клуб е Пекис Спорт Непрофит.[3]

Кендереши студира на Универзитетот во Печ. По завршувањето на пливачката кариера тој сака да биде пливачки тренер.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2014 година тој освои златен медал на 200 метри пеперутка на Европското јуниорско првенство за пливање во Дордрехт.[4] Подоцна во 2014 година, Кендереши пливашр на Летните младински олимписки игри во Нанѓинг, Кина. Тој го освои 7 место во 100 метри дилфин и ја освои 200 метри делфин.[5]

Кендереши го пропушти Светското првенство во водени спортови во 2015 поради болест и мораше да пропушти три месеци од вежбање.[6] Подоцна истата година тој пливаше на Европското првенство за кратки патеки, кој се одржа во Нетања, Израел, каде што го освои 35 место во 100 метри пеперутка[7] и 9 во 200 метри пеперутка.[8]

На Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро, тој се квалификуваше на прво место за полуфиналето во 200 метри пеперутка,[9] во кое се квалификуваше прво за финалето со време од 1: 53.96. Тој го освои бронзениот медал со време од 1: 53.62.

Во 2017 година, Кендереши се квалификуваше на 17-то Светско првенство во ФИНА, во Будимпешта, каде што го освои четвртото место во 200 метри делфин.[10] Во декември 2017 година тој освои бронзен медал на Европското првенство во кратка патека во Копенхаген, Данска, на 200 метри делфин.[11]

Награди[уреди | уреди извор]

 • HUN Cross of Merit of the Hungarian Rep (civil) Gold BAR.svg Крст на заслугите на Унгарија - Златен крст (2016)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Tamas Kenderesi“. FINA. Посетено на 8 August 2016.
 2. „Tamas Kenderesi“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 6 August 2016. Посетено на 8 August 2016.
 3. Kft., New Wave Media Group. „Ki ez a fiú, aki megelőzte Cseh Lacit?“. http://www.origo.hu/ (унгарски). Посетено на 21 May 2018. Надворешна врска во |work= (help)
 4. MTI (11 July 2014). „Ifjúsági úszó Eb: öt magyar érem a második napon - NSO“. NSO.hu (унгарски). Посетено на 21 May 2018.
 5. „Ifjúsági olimpia - Újabb három magyar arany“. NÉPSZAVA online (унгарски). Архивирано од изворникот на 2018-06-25. Посетено на 21 May 2018.
 6. „200 Fly Contender Tamas Kenderesi Out Of World Championships“. Swimming World News (англиски). 24 July 2015. Посетено на 21 May 2018.
 7. nemzetisport.hu (2 December 2015). „Rövid pályás úszó Eb: Hosszú Katinka világcsúcsa 400 vegyesen! - NS“. NSO.hu (унгарски). Посетено на 21 May 2018.
 8. „Öt egyéni és egy váltódöntős a rövidpályás úszó Eb-n“ (унгарски). Посетено на 21 May 2018.
 9. „Hungarian Duo of Tamas Kenderesi and Laszlo Cseh Top 200 Fly Prelims“. Swimming World. 8 August 2016. Посетено на 8 August 2016.
 10. nemzetisport.hu (26 July 2017). „Vizes vb: úszódöntők, július 26., szerda - NSO“. NSO.hu (унгарски). Посетено на 21 May 2018.
 11. „Rövidpályás úszó-Eb: Kenderesi Tamás bronzérmes 200 m pillangón“. NLCafé (унгарски). 17 December 2017. Посетено на 21 May 2018.