Тамаш Иванчик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тамаш Иванчик
Tamas Ivancsik 06.jpg
Лични податоци
Име и презиме Тамаш Иванчик
Роден(а) 3 април 1983 (1983-04-03) (40 г.)
Ѓер, Унгарија
Националност Hungarian
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.79 метарs (5 ст 10 ин)
Тежина 75 kilograms (165 lb)
Позиција десно крило
Прекар Тото
Клупски податоци
Тековен клуб Елверум
Број 9
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 12 декември 2012

Тамаш Иванчик (роден на 3 април 1983 година во Ѓер) е унгарски ракометар кој игра за Елверум Хендбал .

Тамаш учествуваше на четири Европски првенства (2006, 2008, 2010, 2012) и ја претставуваше Унгарија на следните три Светски првенства (2007, 2009, 2011).

Лично[уреди | уреди извор]

Неговиот татко, Михали Иванчик е поранешен ракометар, кој го освоил ИФФ Купот во 1986 година и добил сребрен медал на Светското првенство во истата година.

Тој има двајца браќа, Герго Иванчик и Адам Иванчиќ И двајцата се професионални ракометари и унгарски интернационалци.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Прва унгарска лига:
  • Победник : 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014
  • Бронза : 2007
 • Куп на Унгарија:
  • Победник : 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014
  • Финалист : 2007, 2008
 • Купот на победниците на Купот на EХФ:
  • Победник : 2008 година
 • ЕХФ шампион трофеј :
  • Финалист : 2008

Поединечни награди[уреди | уреди извор]

 • Junior Príma díj (2008)
 • Унгарски ракометар на годината : 2008

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]