Тамаш Гашпар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медал рекорд
Претставува   Унгарија
Грчко-римско борење за мажи
Светско првенство
Златен медал 1986 Будимпешта 100 килограми Сребрен медал 1981 Осло 100 килограми
Сребрен медал 1985 Колботн 100 килограми
Европско првенство
Златен медал 1984 Јонкопинг 100 килограми
Сребрен медал 1983 Будимпешта 100 килограми

Тамаш Гашпар (роден на 19 јули 1960 година) е унгарски борач и светски шампион во грчко-римско стил.

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Гашпар доби сребрен медал на Светското првенство во борење во ФИЛАЛА во 1981 во Осло, а на Светскиот шампионат во борење 1985 во Колботн . Тој освои златен медал на Светското првенство во ФИЛА борење во Будимпешта во 1986 година .

Олимпијада[уреди | уреди извор]

Гашпар се натпреваруваше на Летните олимписки игри во 1980 година во Москва, каде што заврши 9-ти во грчко-римско борење , класа во тешка категорија. [1] На Летните олимписки игри 1988 во Сеул завршил 8-то во класата во тешка категорија. [1]

Награди[уреди | уреди извор]

Гашпар беше избран за унгарски спортист на годината 1984 за освојување на златен медал на годинешните европски првенства.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Профил: Тамас Гаспар sports.reference.com (Преземено на 19 декември 2008)
Награди
Претходен Ѓорѓи Гучоги Унгарски спортист на годината
1984 година
Наследник Атила Мизер