Тамаш Вихман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тамаш Вичман
Тамаш Вихман
Медал рекорд
Машки кану спринт
олимписки игри
Silver medal – second place 1968 Мексико Сити Ц-2 1000 м
Silver medal – second place 1972 Минхен Ц-1 1000 м
Bronze medal – third place 1976 Монтреал Ц-1 1000 м
Светско првенство
Gold medal – first place 1970 Копенхаген Ц-1 10000 м Gold medal – first place 1971 Белград Ц-1 10000 м
Gold medal – first place 1971 Белград Ц-2 1000 м
Gold medal – first place 1974 Мексико Сити Ц-1 10000 м
Gold medal – first place 1977 Софија Ц-1 10000 м
Gold medal – first place 1979 Дуисбург Ц-1 1000 м
Gold medal – first place 1979 Дуисбург Ц-1 10000 м
Gold medal – first place 1981 Нотингем Ц-1 10000 м
Gold medal – first place 1982 Белград Ц-1 10000 м
Silver medal – second place 1966 Источен Берлин Ц-1 1000 м
Silver medal – second place 1970 Копенхаген Ц-2 1000 м
Silver medal – second place 1971 Белград Ц-1 500 м
Silver medal – second place 1978 Белград Ц-1 1000 м
Bronze medal – third place 1973 Тампере Ц-1 1000 м
Bronze medal – third place 1973 Тампере Ц-1 10000 м
Bronze medal – third place 1973 Тампере Ц-2 1000 м
Bronze medal – third place 1975 Белград Ц-1 1000 м
Bronze medal – third place 1983 Тампере Ц-1 10000 м

Тамаш Вичман (роден на 4 февруари 1948) — унгарски кајакар кој се натпреваруваше од 1966 до 1983 година. Се натпреваруваше на четири Летни олимписки игри, освои три медали. Ова вклучувало две сребрени (C-1 1000 m: 1972, C-2 1000 m: 1968 ) и една бронза (C-1 1000 m: 1976 ).

Вихман наиде на подобар успех на Светското првенство во кану со спринт на МКФ, освојувајќи вкупно 18 медали. Ова вклучувало девет злато (C-1 1000 m: 1979, C-1 10000 m: 1970, 1971, 1974, 1977, 1979, 1981, 1982, C-2 1000 m: 1971) 1971, C-1 1000 m: 1966, 1978, C-2 1000 m: 1970) и пет бронзи (C-1 1000 m: 1973, 1975 ; C-1 10000 m: 1973, 1983 ; C-2 1000 m : 1973).

Тој беше избран за унгарски спортист на годината во 1979 година, откако освои два златни медали на годинешните Светски шампионати.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]