Тамара Тансикужина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тамара Тансиккужина во 2010 година.

Тамара Тансикужина (родена на 11 декември 1978, Набережние Челни) — меѓународен играч на дама. Таа има освоено светско првенство во женска конкуренција шест пати,[1] два пати го има освоено Европското првенство во женска конкуренција и е меѓу 20те најдобри играчи во Русија, без оглед на полот. Таа била почесен гостин на фестивалот што се одржа во нејзиниот роден Башкортостан.[2] Во 2013 година на Светското првенство во дама таа освоила 8 место во групата Б.[3]

Спортски достигнувања[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

  • 2001, 2002, 2004, 2007, 2011, 2019 година[4] — 1во место

Европско првенство[уреди | уреди извор]

  • 2000, 2008 година - 1во место

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yakutia Today
  2. „Bashvest“. Архивирано од изворникот на 2011-07-22. Посетено на 2021-04-21.
  3. World Championship Final-B group
  4. 44th World Women's Championship