Тамара Грујиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тамара Грујиќ (1977) - автор и продуцент, најпозната како режисер на претставата Радна Акција и со Тамара во акција .

Тамара Грујиќ во Пирот, 06. март 2017 година

Тамара и нејзиниот сопруг Вук Ококовиќ, дипломиран продуцент на Академијата за уметности во Белград, основале продуцентската компанија „Триангл“ во рамките на која се реализирала претставата.

Животопис[уреди | уреди извор]

По дипломирањето во Менаџмент, се запишала на Белградската академија на уметностите, на Катедрата за медиуми и уметност продукција. Тамара завршила средно музичко училиште и пеела во Обилискиот академски хор. Таа застанала во светот на ТВ-новинарството во 2000 година на тогашната телевизија БК . Таа била новинарка и уредничка во редакцијата, а потоа специјализирана за економски теми. Таа се преселила во економската редакција и работела како новинар, уредник и презентер на „Јапонија“. Учествувала во реализацијата на програмите „Дојди на вечера“ и „Топ модел“ на Првата српска телевизија . Како домаќин на " Работна акција " работела од 2010 година. март 2016 година овој ТВ формат се емитувал на РТС наречен „ Со Тамара во акција “.[1]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Во 2017 година Тамара освоила награди како „ Златна Ника “ за најдобра општествена одговорност на компанијата за 22 години. Фестивалот „Интерфејс“, по што следувала национална награда „Статуа капетан Миса Анастасијевиќ “ за добротворни цели, хуманост и социјална одговорност и наградата „Жена за живот“ која ја додели фабриката за добра енергија.[2] Тамара Грујиќ исто така била меѓу победниците на наградата Вечерни вести за најблагородниот подвиг на годината. Таа добила сребрена плакета за човештвото.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tamara Grujić: „Popravljamo kuće i živote" | Adria Daily“. www.adriadaily.com (српски). 27 октомври 2011. Посетено на 7 март 2018.
  2. „S Tamarom u akciji: Dobra vila zasukanih rukava“. Al Jazeera Balkans (босански). 28 декември 2017. Посетено на 7 март 2018.
  3. Serbia, RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of. „Priznanje "Večernjih novosti" za Tamaru Grujić“ (српски). Посетено на 7 март 2018.