Тамара Алексиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тамара Алексиќ (18 август 1992 година) е српска театарска, филмска и телевизиска актерка.

Својата прва улога на телевизија, таа ја доби во ТВ серијата Шапка на Професорот Коста Вуиќ каде го толкува ликот на Мирјана Маринковиќ. Ќерка е на монтажерот Горан Алекиќ и водителката Тања, Петернек Алексиќ. Глума дипломирала во 2015 година во ФДУ , во класата на Драган Петровиќ.[1]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Ја добила наградата за улогата на Ленка Дунчерска на Филмскиот фестивал во Ниш, 2017 година

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумицата Тамара Алексиќ
Год. Име Улога
2010.
2012. Шапката на Професор Коста Вујиќ (филм) Мирјана Маринковиќ
2013 година. Шапката на Професор Коста Вујиќ (ТВ серија) Мирјана Маринковиќ
2014-2015. Јагодиќи (ТВ серија) Симка
2015. Синѓелиќи Мара
2015. Љубов во време на контрола Девојка
2012. Вера Вера
2016. Santa Maria della Salute (филм) Ленка Дунчерски
2017. Santa Maria della Salute (ТВ серија) Ленка Дунчерски

Претстави[уреди | уреди извор]

Името на претставата Улога
"Догвил"
"Ана Каренина" Кити
"Мадленианум" Големиот Гетсби, Дејзи

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тањина ћерка као сав нормалан свет“. Посетено на 24 април 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]