Тамаго каке гохан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тамаго каке гохан (лево), заедно со цукемоно и супа од мисо.

Тамаго каке гохан (卵かけご飯) ― позната јапонска храна за појадок содржувајќи варен јапонски ориз, горе или мешан со неварено јајце и соин сос.

Позадина[уреди | уреди извор]

Тамаго каке гохан, популарно скратено како ТКГ, е јадење во кое сурово јајце се става на врвот или се меша со ориз, или рецепт за такво јадење.[1] Понекогаш се користат матени јајца, како и нематени. Понекогаш се користи само жолчка од јајце.

Јадењето е познато во Јапонија како „тамаго каке гохан“ (гохан значи ориз или храна и каке значи истурено или нафрлано), „тамаго каке меши“ (меши значи ориз или храна), „тамаго гохан“ или едноставно „тамаго каке“ . Тамаго (јајце) може да биде напишано玉子 (варено јајце), како алтернатива на еден знак (сурово јајце).

Начин на подготовка[уреди | уреди извор]

Ориз и јајце пред мешање

Сурово јајце и јапонски ориз едноставно се мешаат во садот со ориз. Оризот може да биде ладен, неодамна варен или загреан; јајцето може да се скрши директно во садот со ориз (пред или по оризот), или претходно да се победи во посебен сад. Некои луѓе прават „бунар“ во насипот ориз за да го истурат јајцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Suzuki, Mami. „A Raw Egg On Rice Is A Japanese Feast“. tofugu.com. Посетено на 24 јули 2021.

Поврзано[уреди | уреди извор]