Тамагозаке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тамагозаке (卵酒 or 玉子酒) ― коктел што содржи загреано саке, шеќер и живо јајце. Се преведува како „јајцево саке“, бидејќи е склопено од зборовите 卵 тамаго (јајце) и 酒 саке.

Употреба како лек за настинка[уреди | уреди извор]

Тамагозаке е традиционален домашен лек за обичната настинка во Јапонија, но не постои медицински доказ за неговата ефикасност.

И покрај тоа што е алкохолен пијалак, понекогаш се дава како лек за настинка на деца, како и на возрасни, исто како што загреаниот ликер се користи во западните земји.

Рецепт[уреди | уреди извор]

Како и повеќето домашни лекови, постојат неколку варијантни рецепти за тамагозаке, но основните својства се исти. Состојки:

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Амазаке – јапонски пијалак направен од ферментиран ориз
  • Пилешка супа – супа направено со пилешко
  • Егног – Заблажен пијалак заснован на млеко
  • Саке бомба – коктел направен со истурање саке во пиво

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Toops, Diane (15 April 2014). Eggs: A Global History. Reaktion Books. стр. 51. ISBN 978-1-78023-311-6. Посетено на 15 November 2017.
  • 森山妙 (1987). The Practical Guide to Japanese Signs: Making Life Easier. Kodansha International. ISBN 978-0-87011-791-6. Посетено на 15 November 2017.