Таксист (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Таксист (1976)“
Таксист постер.JPG
Режисер Мартин Скорсезе
Продуцент Џулија Филипс и Мајкл Филипс
Сценарист Пол Шрадер
Настапуваат Роберт Дениро
Џоди Фостер
Харви Кител
Сибил Шепард
Питер Бојл
Алберт Брукс
Леонард Харис
Музика Бернард Херман
Кинематографија Мајкл Чепман
Монтажа Том Ролф
Мелвин Шапиро
Дистрибутер Колумбија
Премиера САД 8 девруари, 1976
Австралија 10 јуни, 1976
Времетраење 113 мин.
Држава САД
Јазик Англиски
Буџет $1.3 милиони (проценка)[1]

Таксист (1976) е трилер/драма филм режиран од Мартин Скорсезе и напишан од Пол Шредер. Дејството е поставено во поствиетнамската ера во Њујорк, а главната улога ја има Роберт Дениро како Травис Бикл, осамен, изолиран таксист, Сибил Шепард како жената која тој се обидува да романтично освои, Џоди Фостер како дванаесетгодишна проститука која тој се обидува да ја спаси и Харли Кител како Спорт, макро. Приказната е инспирирана од обидот за убиство на Џорџ Волас од страна на Артур Бремер, врз кого е базиран протагонистот Бикл.


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]