Тако Фал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тако Фал
UConn @ UCF (32807528326) (cropped).jpg
Позицијацентар
Висина2,26 м
Тежина141 кг
ЛигаНБА
ЕкипаБостон Бостон Селтикс
Број99
Роден10 декември 1995 (1995-12-10) (26 г.)
Дакар, Сенегал
НационалностСенегал Сенегал
ФакултетЈУСИЕФ Најтс (2015–2019)
Драфт2019 / Не драфтуван
Проф. кариера2019–
Клубови
2019–Бостон Бостон Селтикс
Репрезентација
2019-Сенегал Сенегал
Инфо од: 10.09.2019.

Елхаџи Тако Сереиње Диоп Фал (роден на 10 декември 1995 година) — сенегалски кошаркар, центар на Бостон Селтикс во Националната асоцијација на кошарка (НБА).

Роден и израснат во Дакар, Сенегал, тој се преселил во Соединетите Држави на 16 години и играл кошарка на Универзитетот во Централна Флорида. Фал бил не-драфтуван на НБА драфтот 2019 година, но подоцна потпишал договро со Бостон Селтикс.

Со висина од 2.31 метри, Фал е еден од највисоките живи луѓе.[1] [2] Кога бил измерен, Фал поставил рекорди на сите времиња во НБА за најголем број на чевли (7 стапки 7 инчи (2.31 м)), најголем распон на рацете (8 стапки 2.25 инчи (250 cм)), и највисоко стоечко достигнување (10 стапки 2.5 инчи (3.11 м)).[3]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The rise of 7-6 (and growing) Tacko Fall“. Yahoo Sports. December 16, 2014.
  2. „Tacko Fall Measures at 7'7", 289 Lbs at 2019 NBA Draft Scouting Combine“. bleacherreport.com.
  3. „Tacko Fall headlines 2019 NBA Draft Combine measurements“. NBA.com (англиски). 19 May 2019. Посетено на 13 July 2019.