Прејди на содржината

Такаши Такабајаши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Такаши Такабајаши
Лични податоци
Роден на 2 август 1931(1931-08-02)
Роден во Јапонија
Починал на 27 декември 2009(2009-12-27) (возр. 78)
Позиција Напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1954–? Tanabe Pharmaceuticals
Репрезентација
1954–1958 Јапонија Јапонија 9 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Такаши Такабајаши (роден 2 август 1931) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Такаши Такабајаши бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1956.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1954 3 2
1955 5 0
1956 0 0
1957 0 0
1958 1 0
Вкупно 9 2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]