Тадао Хорие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Тадао Хорие
Лични податоци
Роден на 13 септември 1913(1913-09-13)
Роден во Јапонија
Починал на 29 март 2003(2003-03-29) (возр. 89)
Позиција Одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
Waseda WMW
Репрезентација
1934–1936 Јапонија Јапонија 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Тадао Хорие (роден 13 септември 1913) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тадао Хорие бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1936.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1934 2 0
1935 0 0
1936 1 0
Вкупно 3 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]