Тава (дрво)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тава
Tawa.jpg
Тава
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Класа: Дикотиледони
Ред: Ловоровидни
Семејство: Ловори
Род: Бајлшмидија
Вид: Тава
Биномен назив
Beilschmiedia tawa
(A.Cunn.) Kirk

Тава (науч. Beilschmiedia tawa) е новозеландско широколисно дрво кое вирее насекаде при крајбрежните краишта на централниот дел од земјата. Зборот „tawa“ е маорското име на дрвото. Тавата често е дрвото со доминантна крошна во ниските шуми на Северниот остров и североисточниот дел на Јужниот остров, но често создава и поткрошна во големите шуми ширум земјата под ногоплодите како кахикатејата, матаито, мирото и римуто. Дрвото расте до 30 м или повеќе во височина, а пречникот на трупот му достигнува до 1,2 метри. Дрвото има мазна темна кора.

Тава дрвото дава мали, незабележителни цветови, а по нив и плодови со боја на темноцрвена слива и должина од 2-3,5 см. Со неговите големи плодови, ова дрво е познато по тоа што истото зависи исклучиво од птицата кереру (новозеландски гривјак) и (кога е таму), северноостровскиот кокако за разнесување на семето. Ова се единствените преживеани птици од првобитната новозеландска биота, доволно голема за да може да ги јаде овие семиња, да ги свари, а потоа да исфрли измет. Тавата исто така може да поддржува значајни епифитни градини под нивние крошни.

Населбата Тава во градот Велингтон го носи името на ова дрво.

Употреба[уреди | уреди извор]

Ова дрво е едно од ретките тврди дрва во земјата кои даваат добар дрвен материјал. Дрвото може да се употребува, меѓу другото, и за атрактивни и еластични дрвени подови. Во дивината овие дрва се забранети да се сечат, освен кога се самите паднати, и тоа со посебна дозвола.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  • H.H. Allan, 1961. Flora of New Zealand Vol. 1. Government printer.
  • J. Dawson and R. Lucas, 2000. Nature guide to the New Zealand Forest. Godwit.