Табернас

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Табернас (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Табернас
Pueblo en Desierto de Tabernas by Maksym Abramov.jpg
Координати: 37°03′ СГШ 2°23′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 281 km2 (108,5 sq mi)
Надм. вис. 400 m (1.320 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 3.410
 • Густина 12,1/km2 (31,4/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Табернас е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Табернас помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,241

3,210 3,204 3,217 3,110 3,180 3,410

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Tabernas - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Tabernas - Diputación Provincial de Almería