Прејди на содржината

Табард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Табард на англиски хералд од 20 век

Табард — вид на кратко палто што најчесто го носеле мажите во доцниот среден век и раниот модерен период во Европа. Обично се носи на отворено, палтото било без ракави или имало кратки ракави или парчиња за рамо. Во поразвиена форма бил отворен од страните и можел да се носи со или без појас. Иако повеќето биле обична облека, често работна облека, табардите може да бидат украсени напред и назад со грб, и во оваа форма тие преживуваат како карактеристична облека на грбовните службеници .

Табард (од францускиот tabarde) првично бил скромна надворешна облека од туника, генерално без ракави, носена од селани, монаси и пешаци. Во оваа смисла, најраниот цитат запишан во Оксфордскиот англиски речник датира од 1300 година. [1]

Многу скапа, но обична облека, опишана како табард, ја носи Џовани Арнолфини во портретот Арнолфини во 1434 година (Национална галерија, Лондон). Може да биде направено од свила и или кадифе, и е исечено и целосно обложено со крзно, евентуално самур.[2]

Преостаната облека слична на средновековниот табард е епитрахилот. Ова е широка лента од ткаенина која се носи предниот дел од телото, со отвор за главата и без ракави. Може да има качулка, и може да се носи под или над појас.

Томас Хоули, крал на грбовите Кларенсикс, прикажан во неговиот табард со матрикула од 1556 година

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „tabard, n.“, Oxford English Dictionary (3rd. изд.), Oxford University Press, September 2005 Invalid |mode=CS1 (help) (бара Претплата или членство во британска јавна библиотека .)
  2. Campbell, Lorne (1998). The Fifteenth Century Netherlandish Schools. National Gallery Catalogues. London: National Gallery. ISBN 185709171X.