ТЕЦ „Осломеј“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ТЕЦ „Осломеј“
Поглед на централата
ТЕЦ „Осломеј“ is located in Македонија
Местоположба на ТЕЦ „Осломеј“ во Македонија
НазивТермоелектроцентрала „Осломеј“
ЗемјаМакедонија Македонија
МестоОсломеј
Координати41°34′55″N 21°00′06″E / 41.58194° N; 21.00167° E / 41.58194; 21.00167Координати: 41°34′55″N 21°00′06″E / 41.58194° N; 21.00167° E / 41.58194; 21.00167
Статусактивна
Изградбата почнала1980
СопственикЕлектрани на Македонија
Информации за електраната
Главно горивојаглен
Информации за произодството
Построен капацитет125 мегавати

Термоелектроцентрала „Осломеј“ (или скратено само ТЕЦ „Осломеј“) — термоелектрична централа во близина на селото Осломеј, во Кичевската Котлина, во западниот дел на Македонија. Централата работи на јаглен.

Централата претставува дел од рударско-енергетскиот комбинат „Осломеј“.

Изградба[уреди | уреди извор]

Термоелектроцентралата Неготино била завршена и почнала со работа во текот на 1980 година.[1]

Производство[уреди | уреди извор]

Капацитет[уреди | уреди извор]

Централата има само еден блок со вкупна инсталирана моќност од 125 MW.

Планови[уреди | уреди извор]

Поради празнењето на резервите на јаглен од двете наоѓалиште на рудникот „Осломеј“, како и сериозните пречки што произлегуваат од социјално-културната средина во можност за експлоатација на наоѓалиштето Поповјани, оваа централа се соочува со голема несигурност во поглед на снабдувањето со гориво.

Во 2015 година била изработена физибилити студија за осовременување на централата, во која било препорачано централата да продолжи да работи со увозен јаглен, кој ќе има поголема калорична вредност. За реализација на овој проект потребни се 126 милиони евра.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ТЕЦ Осломеј – АД. ЕСМ“. Посетено на 2021-01-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]