Прејди на содржината

ТВ Ед (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

ТВ Ед (англиски: EDtv) е американски филм од 1999 година, во режија на Рон Хауард. Главните улоги ги играат: Метју Меконахи, Џена Елфман, Мартин Ландау, Вуди Харелсон и Денис Хопер.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Телевизискиот канал „Тру ТВ“ е пред банкрот и очајнички настојува да ја врати гледаноста. Затоа, тв-каналот решава да направи емисија во која, во живо, ќе го следат секојдневниот живот на еден обичен човек, во текот на 24 часа, седум дена во неделата. За таа цел, тие го ангажираат Ед, обичен службеник во видеотека.[2] [3]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IMDb, Edtv (1999) (пристапено на 3.1.2015)
  2. Антена, број 861, 26.12.2014, стр. 29.
  3. Антена, број 862, 2.1.2015, стр. 18.