Сјаољанг Сани Сје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сјаољанг Сани Сје, 2011

Сјаољанг Сани Сје (кинески: 谢晓亮, англиски: Xiaoliang Sunney Xie, р. 24 јуни 1962 во Пекинг, НР Кина) е американско-кинески биохемичар. Сје се смета за татко на биофизичката хемија со една молекула и ензимологијата со една молекула.[1] Тој е професор на Пекиншкиот универзитет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Guinnessy, Paul Guinnessy Paul (2008-05-21). „Sunney Xie to receive Leibinger Research Prize for laser technology“ (англиски). doi:10.1063/PT.4.1557. Наводот journal бара |journal= (help)