Сцена од Раундхејската градина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Сцена од Раундхејската градина
Roundhay Garden Scene“
LouisLePrinceFirstFilmEver.png
Сцена од Раундхејската градина
Режисер Луј Ле Принс
Продуцент Луј Ле Принс
Настапуваат Адолф Ле Принс
Сара Витли
Џосеф Витли
Хариет Хартли
Музика нема
Кинематографија Луј Ле Принс
Монтажа Луј Ле Принс
Дистрибутер Луј Ле Принс
Премиера Обединето Кралство 14 октомври, 1888
Времетраење +2.6 сек (20 слики/сек)
+4.33 сек. (12 слики/сек)
Држава Франција - Англија
Јазик нем
Претходен непознат
Следен Лидски мост

Сцена од Раундхејската градина (англиски: Roundhay Garden Scene) е краток филм од 1888 режиран од францускиот изумиутел Луј Ле Принс. Снимен е со пионерски 20 слики/сек и е првиот филм во историјата.[1]

Преглед[уреди | уреди извор]

Според синот на Луј Ле Принс, Адолф, филмот е снимен во Оуквуд Грејнџ Роуд во Раундхеј, Лидс, Западен Јоркшир, Англија на 14 октомври, 1888. Свекрвата на Ле Принс, Сара Витли, починала десет дена потоа.

Во филмот се прикажани Адолф Ле Принс, Сара Витли, Џозеф Витли и Хариет Хартли како се шетаат наоколу и се смеат.

Ремастерирање[уреди | уреди извор]

Копија од 1930 на 20-те слики од филмот

Во 1930 год. Националниот Музеј на фотографија филм и телевизија направил фотографски копии од сочуваната филмска лента. Секвенцата била снимена во 1885 на фотографска хартиена основа - фотографски филмИстман Кодак“ преку Ле Принсовиот еднолеќен комби камера-проектор. Неговиот син, Адолф изјавил дека сцената во Раундхејската градина била снимена со 20 сл/сек., додека дигиталната ремастерирана верзија направена од гореспоменатиот музеј користи 52 слики во сек. и трае само 2 секунди. Филмот е со 24.64 сл/сек., современата кинематографска кадрова фреквенција.


Исчезнатата макара[уреди | уреди извор]

Историскиот филм доживеал трагедија и мистерија. На 24 октомври, 1888, само десет дена по снимањето на Сцена од Раундхејската градина, Сара Витли (во филмот) - Ле Принсовата свекрва, починала во Лидс. на 16 септември, 1890, додека се спремал да го патентира неговиот изум во Лондон и да направи премиерно прикажување во Њујорк, Јул Ле Принс мистериозно исчезнува на воз меѓу Дижон и Париз. Во 1902, две години по неговото сведочење во брифингот Еквити 6928, Адолф Ле Принс, синот на режисерот, бил најден мртов (застрелан) во Њујорк.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гинисова книга на рекорди, сите изданија.

Медија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]