Схеидам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Схеидам
Град и Општина
Старото градско сообрание
Старото градско сообрание
Знаме на Схеидам
Знаме
Грб на Схеидам
Грб
Прекар(и): Brandersstad
Highlighted position of Schiedam in a municipal map of South Holland
Локација во Јужна Холандија
Земја Холандија
Покраина ЈУжна Холандија
Settled 1230 година
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Кор Ламерс (ЦДА)
Површина[2]
 • Вкупна 19,86 km2 (767 sq mi)
 • Земјишна 18,02 km2 (696 sq mi)
 • Вода 1,84 km2 (71 sq mi)
Надм. вис.[3] −1 m (−3 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 76.650
 • Густина 4.254/km2 (11,020/sq mi)
Демоним Schiedammer
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 3100–3125
Area code 010
Мреж. место schiedam.nl
Dutch Topographic map of Schiedam, as of Sept. 2014
Поглед на Схеидам од Портеровата куќа
Ветерница во Схеидем

Схеидам ([sxiˈdɑm]  ( слушни)) е град и општина во провинцијата Јужна Холандија во Холандија. Таа е дел од Ротердамската метрополитенска област. Градот се наоѓа западно од Ротердам, источно од Флардинген, и јужно од Делфт. На југ е поврзан со Пернис од страна на Бенелукс тунелот.

Историја[уреди | уреди извор]

Како мал град се развивал многу брзо и претставувал брана од морето заради заштита од полавување на земјиштето. Во 1275 година Схеидам ги добил градските права од Лејди Аделаида, во својство на сестрата на Вилијам II, владеел Грофот од Холандија. Во 18-от век за време на Златното време, Џин индустрија доживува вистински бум. Увозот на пијалок од Франција ја направи појавата на многубројните дестилерии во градот . Од десетици дестилерии ЏинЈеневер е извезувала низ целиот свет. Индустрија Џин му го даде на градот прекарот "Црн Назарет. Оваа индустрија денес во голема мера веќе не постои. Во тој период во градот имало пет ветерници, кои се викале Северна , Валвиш , Дри Корнблумен , Нов Палмбом и Фрајхелд - претставувале највисоки традиционални ветерници со стил во светот.

На 10 август 1856 година се случила првата голема железничка несреќа во Холандија во близина на железничката станица Схеидам Централ , предизвикувајќи 3 смртни случаи. На 4 мај 1976 година се случила уште една железничка катастрофа, во близина на станицата што предизвикала 24 смртни случаи Грешка во наводот: На ознаката <ref> ѝ недостасува ознака за затворање </ref&gt.

Види уште така[уреди | уреди извор]

HMS Schiedam

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dhr. C.H.J. Lamers“ (на dutch). Gemeente Schiedam. http://www.schiedam.nl/Def/Overheids-Modules/BIS-Module-30/Bestuur-en-organisatie/Lamers.html. посет. 23 август 2013 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 3112DZ“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 23 август 2013 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]