Сушица - Бавчи - Виничка Кршла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сушица - Бавчи
археолошко наоѓалиште
Сушица - Бавчи is located in Македонија
Сушица - Бавчи
Местоположба на Сушица - Бавчи во Македонија
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Сушица - Бавчинаселба и некропола од римското време. На просторот помеѓу наоѓалиштата Градиште 2 и Вршник, во ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. На источниот дел од неселбата се пронајдени гробови градени од камени плочи. Според кажувањето на сопственикот, биле пронаоѓани и монети.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Други археолошки наоѓалишта во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошки наоѓалишта)

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]