Сухој Су-7

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сухој Су-7
Полски Су-7БКЛ фотографиран во 1991 година.
Намена Борбен авион
Земја на потекло Советски Сојуз
Производител Сухој
Прв лет 7 септември 1955
Пуштен 1959
Состојба Воздухопловни и противвоздушни сили на Корејската народна армија
Корисници Советски воздухопловни сили (историски)
Год. на производство 1957–1972
Произведени 1,847
Наследник Сухој Су-17

Сухој Су-7 (руски: Сухой Су-7, НАТО назив: Fitter-A) — надзвучен борбен авион развиен од Советскиот Сојуз во 1955 година.