Прејди на содржината

Сухој Су-34

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сухој Су-34
Су-34, мај 2015 година
Намена Авион за напад
Земја на потекло Советски Сојуз / Русија
Производител Сухој
Прв лет 13 април 1990
Пуштен 20 март 2014
Состојба Во употреба
Корисници Руски воздухопловни сили
Год. на производство 2006-денес
Произведени 143
Заснован на Сухој Су-27

Сухој Су-34 (руски: Сухой Су-34, НАТО назив: Fullback) — руски ловец-бомбардер/ударен авион со среден дострел од советско потекло. Првиот лет го имал во 1990 година, наменет за советските воздухопловни сили, а стапил во служба во 2014 година со руските воздухопловни сили.