Сухбатор (град)

Координати: 50°14′11″N 106°12′23″E / 50.23639° СГШ; 106.20639° ИГД / 50.23639; 106.20639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон музејот во Сухбатор

Сухбатор (монголски: Сүхбаатар е град во Монголија и главен град на монголската покраина Селенге. Градот се наоѓа на реката Орхон и е на Трансмонголската железничка линија. Сухбатор има население од 19.224 жители[1]. Сухбатор бил основан во 1940 година и е именуван по монголскиот деец Дамдин Сухбатор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Official site of the Selenge aimag (version 2008)[1] Архивирано на 31 март 2008 г.

50°14′11″N 106°12′23″E / 50.23639° СГШ; 106.20639° ИГД / 50.23639; 106.20639