Суптропска бура во Азорските острови 2005 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

Азорската суптропска бура од 2005 година беше 19-та именувана бура и единствена суптропска бура во екстремно активната сезона на урагани во Атлантикот во 2005 година . Не беше официјално именуван од американскиот национален центар за урагани бидејќи оперативно беше класифициран како нетропски минимум . Бурата се разви во источниот дел на Атлантскиот Океан од област со низок притисок што доби суптропски одлики на 4 октомври. Бурата беше краткотрајна, а подоцна на 4 Октомври ги премина Азорските Острови  пред повторно да стане вонтропски на 5 октомври. За тоа време не се пријавени штети или жртви. Откако беше впиен во студениот фронт, системот стана ураган Винс, кој го зафати Пиринејскиот Полуостров .

Месеци по сезоната на урагани, кога Националниот центар за урагани го правеше својот годишен преглед на сезоната и нејзините именувани бури, синоптичарите Џек Бевен и Ерик Блејк ја идентификуваа оваа претходно незабележана суптропска бура. И покрај неговата необична локација и широкото поле на ветрови, системот имаше добро дефиниран центар што се конвецира околу топло јадро.

Метеоролошка историја[уреди | уреди извор]

Системот потекнува од горното ниско ниво западно од Канарските острови на 28 септември. Ниското ниво се организираше во текот на следните денови, создавајќи неколку изливи на конвекција. Додека остана нетропски со студено јадро, постепено се движеше од запад кон северозапад. На 3 Октомври, стана широка површина ниска околу 400 наутички милји (740 км, 460 ми) југозападно од островот Сао Мигел во Азорските Острови .[1] Рано на 4 Октомври, конвекцијата се зголеми како што ниската површина се организираше, а системот стана суптропска депресија.[2]

Отприлика во исто време, депресијата се претвори североисточно во топол сектор пред претстојниот студен фронт и зајакна во суптропска бура . Системот продолжи да го следи североисток и малку зајакна, достигнувајќи го својот врвен интензитет од 85 km/h (50 mph) како што се приближуваше до Азорските Острови таа вечер. По следењето низ областа, бурата малку ослабе додека се движеше кон север-североисток. Преку интеракција со студениот фронт рано на 5 Октомври, суптропската бура стана вонтропска. Системот беше целосно апсорбиран од фронтот подоцна истиот ден.[2] Ново апсорбираниот систем ќе се одвои од растворливиот фронтален систем и ќе стане суптропска бура Винс на 8. октомври.[3]

Во тоа време, се веруваше дека системот не бил суптропски. Сепак, имаше неколку пронајдоци по сезоната кои потврдија дека системот навистина бил. Првото откритие беше моделот на облак, кој имаше длабока конвекција околу центарот и беше подобро организиран со добро дефиниран центар на циркулација. Дополнително, системот имал топло јадро потипично за тропските циклони за разлика од студеното јадро на вонтропските циклони. Топлото јадро, исто така, значело дека немало топли или ладни фронтови прикачени на системот, бидејќи температурите не се менувале пред и зад системот,[4] додека неповрзан студен фронт не ги поминал Азорските Острови.[5] Сателитските снимки сугерираа дека системот накратко бил тропска бура бидејќи е пронајдено топлото јадро; сепак, раширеното поле на ветер и присуството на корито на горното ниво потврдија дека тоа е само суптропско.[2]

Влијание, класификација и евиденција[уреди | уреди извор]

Тропски ветрови од бура беа пријавени низ делови на Азорските Острови, првенствено на источните острови. Најсилните ветрови се забележани на островот Санта Марија, каде ветровите од 10 минути достигнаа 79 km/h (49 mph) со налети до 94 km/h (59 mph).[6] Понта Делгада се соочи со 61 km/h (38 милји на час) ветрови, со максимум забележан налет од 85 km/h (52 mph).[1] Нема информации за штети или жртви.[2]

Азорската бура од 2005 година не беше класифицирана како суптропска бура до април 2006 година, по повторното проценување од страна на Националниот центар за урагани.[7] Да беше оперативно класифициран како таков, ќе се викаше Тами .[8] Секоја година, Националниот центар за урагани (НЦУ) повторно ги анализира системите од изминатата сезона на урагани и ја ревидира историјата на бурите доколку има нови податоци кои биле оперативно недостапни.[2] Оваа повторна анализа откри дека бурата станала суптропска бура на 4 Октомври, што го прави најраното формирање на 19-та тропска или суптропска бура на Атлантикот во историјата.[9][10] Претходниот рекордер беше неименувана тропска бура од 1933 година која се разви на 26 октомври.[9] Таа ја задржа оваа разлика до 2020 година, кога ураганот Теди достигна јачина на тропска бура на 14 септември.[11][12]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Времеплов на сезоната на урагани во Атлантикот во 2005 година
 • Список на урагани на Азорските Острови

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Beven II, John L.; Lixion A. Avila; Eric S. Blake; Daniel P. Brown; James L. Franklin; Richard D. Knabb; Richard J. Pasch; Famie R. Rhome; Stacy R. Stewart (March 2008). „Annual Summary: Atlantic Hurricane Season of 2005“ (PDF). Monthly Weather Review. 136 (3): 1131–1141. Bibcode:2008MWRv..136.1109B. doi:10.1175/2007MWR2074.1. Архивирано од изворникот (PDF) на 10 September 2008. Посетено на 2008-09-08.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 [[[:Предлошка:NHC TCR url]] „Tropical Cyclone Report: Unnamed Subtropical Storm“] Проверете ја вредноста |url= (help) (PDF). National Hurricane Center; National Oceanic and Atmospheric Administration. 2006-04-10. Посетено на 2006-10-31.
 3. „Tropical Cyclone Report: Hurricane Vince“ (PDF). National Hurricane Center; National Oceanic and Atmospheric Administration. 2006-02-22. Архивирано од [[[:Предлошка:NHC TCR url]] изворникот] Проверете ја вредноста |url= (help) (PDF) на 24 May 2006. Посетено на 2006-05-04.
 4. „History for Santa Maria, Azores: Week of October 2, 2005 through October 8, 2005“. Weather Underground. 2005-10-08. Архивирано од изворникот на 2017-10-05. Посетено на 2008-08-08.
 5. „History for Santa Maria, Azores: Thursday, October 6, 2005“. Weather Underground. 2005-10-06. Архивирано од изворникот на 2016-08-17. Посетено на 2008-08-08.
 6. „History for Santa Maria, Azores: Tuesday, October 4, 2005“. Weather Underground. 2005-10-04. Архивирано од изворникот на 2017-10-05. Посетено на 2008-08-07.
 7. „Tropical Weather Summary - 2005 Web Final“. National Hurricane Center; Central Pacific Hurricane Center. Архивирано од изворникот на 16 October 2020. Посетено на 23 October 2020.
 8. Masters, Jeff (2006-04-14). „Should-have-been-Tammy | Category 6“. Weather Underground. Архивирано од изворникот на 26 October 2020. Посетено на 23 October 2020.
 9. 9,0 9,1 „Atlantic hurricane best track ("HURDAT")“. National Oceanic and Atmospheric Administration; NHC Hurricane Research Division. 2008-01-01. Архивирано од изворникот на 16 September 2008. Посетено на 2008-08-10.
 10. „Atlantic storm could become Epsilon; possible Zeta forming in southwest Caribbean“. Avoyellestoday.com. Avoyelles Publishing Company. 19 October 2020. Архивирано од изворникот на 22 October 2020. Посетено на 23 October 2020.
 11. Stewart, Stacy (September 14, 2020). „Tropical Storm Teddy Discussion Number 7“. Miami, Florida: National Hurricane Center. Архивирано од изворникот на September 16, 2020. Посетено на September 14, 2020.
 12. Marchante, Michelle; Harris, Alex (September 14, 2020). „With newly formed Tropical Storm Teddy, NHC tracking five named systems at once“. The Miami Herald. Chatham Asset Management. Архивирано од изворникот на September 14, 2020. Посетено на September 14, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Tropical Cyclone Report на НЦУ за бурата

Предлошка:2005 Atlantic hurricane season buttons