Суплементарни агли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пар од сумплементарни агли

Суплементарни агли се два агли чиј збир изнесува 180 степени.

Доколку аглите имаат еден заеднички крак тогаш нивните надворешни краци формираат рамен агол, односно права. Сумплементот на агол од 135 степени е агол од 45 степени. Сумплементот на агол од x степени е агол од 180 − x степени.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]