Супермен: Лоис и Кларк

Од Википедија — слободната енциклопедија

Супермен: Лоис и Кларк е ограничена серија со осум изданија на стрипови, објавена од DC Comics, напишана од Ден Јиргенс, и нацртана од Ли Викс. Серијата е значајна по повторното воведување на посткризниот Супермен и Лоис Лејн, откако DC ги избришал ликовите во во 2011 година. Серијата ги следи животот и авантурите на Супермен / Кларк Кент, неговата сопруга Лоис Лејн и нивниот син Џонатан, бидејќи се соочуваат со нови предизвици и пречки кои живеат во универзумот 52.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]