Суперкуп на УЕФА 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперкуп на УЕФА 2020
по продолженија
Датум24 септември 2020
СтадионПушкаш Арена, Будимпешта
Играч на
натпреварот
Томас Милер
(Бајерн Минхен)[1]
СудијаАнглија Антони Тејлор[2]
Гледачи15,180[3]
2019
2021

Суперкуп на УЕФА 2020 било 45. издание на Суперкупот на УЕФА, годишниот фудбалски натпревар помеѓу победниците во Лигата на шампионите и Лигата на Европа, двете најсилни европски клупски натпреварувања организирани од страна на УЕФА.

Во овој Суперкуп се сретнале екипите на Бајерн Минхен, победник на Лигата на шампионите 2019-2020, и Севиља, победник на Лига Европа 2019-2020. Натпреварот се одиграл на Пушкаш Арена во Будимпешта, Унгарија на 24 септември 2020.[4]

Првично, натпреварот бил закажан да се игра на Драгао во Порто, Португалија, на 12 август 2020 година;[5][6] сепак, откако пандемијата на COVID-19 предизвикала одложување на завршницата на Европските клупски турнири од претходната сезона, Извршниот комитет на УЕФА избрал да го додели презакажаното Финале на Лигата на шампионите на Португалија и го премести Суперкупот во Будимпешта.[7][8]

Бајерн Минхен го освоил Суперкупот на УЕФА, победувајќи ја Севиља со 2-1 по продолженија. Головите за победничкиот тим ги постигнале Леон Горецка и Хави Мартинес, додека стрелец за Севиља бил Лукас Окампос од пенал.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Пласиран како Претходни учества
Германија Бајерн Минхен Победник во УЕФА Лига на шампиони 2019/20 4 (1975, 1976, 2001, 2013)
Шпанија Севиља Победник на УЕФА Лига Европа 2019/20 5 (2006, 2007, 2014, 2015, 2016)

Белешка: Со задебелени бројки се напишани годините кога екипата го освоила натпреварувањето.

Натпревар[уреди | уреди извор]

Преглед на натпреварот[уреди | уреди извор]

По 13 минути на Севиља и бил досуден пенал, кога Иван Ракитиќ бил непрописно блокиран и повален на земја во казнениот простор од Давид Алаба. Лукас Окампос бил сигурен реализатор на пеналот, шутирајќи во левиот долен агол за да ги доведе шпанците во водство. Во 34-тата минута Бајерн Минхен изедначил на 1-1 со голот на Леон Горецка, по повратната топка од Роберт Левандовски.[9] Натпреварот отишол во продолженија, каде замената Хави Мартинес, го постигнал победничкиот гол за Бајерн во 104-тата минута со удар со глава откако претходно голманот на Севиља Јасин Буну ја одбил топката во поле.[10]

Детали[уреди | уреди извор]

Победникот во Лигата на шампионите се водел како домаќин поради административни причини.

Бајерн Минхен
Севиља
GK 1 Германија Мануел Нојер
RB 5 Франција Бенжамен Павар
CB 21 Франција Лукас Ернандес добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1' заменет 99'
CB 4 Германија Никлас Зиле
LB 27 Австрија Давид Алаба добил жолт картон во 12-тата минута 12' заменет 112'
CM 18 Германија Леон Горецка заменет 99'
CM 6 Германија Јозуа Кимих
RW 10 Германија Лерој Сане заменет 70'
AM 25 Германија Томас Милер
LW 7 Германија Серж Гнабри
CF 9 Полска Роберт Левандовски
Замени:
GK 26 Германија Свен Улрајх
GK 35 Германија Александер Нибел
DF 17 Германија Џером Боатенг влегол во игра 112'
DF 41 САД Крис Ричардс
MF 8 Шпанија Хави Мартинес влегол во игра 99'
MF 11 Франција Микаел Кјуизанс
MF 19 Канада Алфонсо Дејвис влегол во игра 99'
MF 24 Франција Корентан Толисо влегол во игра 70'
MF 30 Германија Адријан Феин
MF 40 Германија Милик Тилман
MF 42 Англија Џамал Мусиала
FW 14 Холандија Џошуа Зиркзе
Тренер:
Германија Ханс-Дитер Флик
GK 13 Мароко Јасин Буну
RB 16 Шпанија Хесус Навас
CB 20 Бразил Диего Карлос
CB 12 Франција Жил Кунде добил жолт картон во 55-тата минута 55'
LB 18 Шпанија Серхио Ескудеро добил жолт картон во 119-тата минута 119'
CM 8 Шпанија Жоан Жордан добил жолт картон во 45+1-тата минута 45+1' заменет 94'
CM 25 Бразил Фернандо добил жолт картон во 70-тата минута 70'
CM 10 Хрватска Иван Ракитиќ заменет 56'
RF 7 Шпанија Сусо заменет 73'
CF 9 Холандија Лук де Јонг заменет 56'
LF 5 Аргентина Лукас Окампос
Замени:
GK 1 Чешка Томаш Вацлик
GK 31 Шпанија Хави Дијас
DF 3 Шпанија Серхи Гомес
MF 6 Србија Немања Гудељ влегол во игра 73'
MF 14 Шпанија Оскар
MF 19 Аргентина Марко Акуња
MF 21 Шпанија Оливер Торес влегол во игра 56'
MF 22 Аргентина Франко Васкес влегол во игра 94'
FW 11 Шпанија Мунир
FW 15 Мароко Јусеф Ен-Несири влегол во игра 56'
FW 24 Шпанија Карлос Фернандес
FW 29 Шпанија Брајан Хил
Тренер:
Шпанија Хулен Лопетеги

Играч на натпреварот:
Томас Милер (Бајерн Минхен)[1]

Помошни судии:[2]
Англија Гари Бесвик
Англија Адам Нан
Четврти судија:[2]
Израел Орел Гринфелд
Video assistant referee:[2]
Англија Стјуарт Атвел
Помошен video assistant referee:[2]
Англија Пол Тирни

Правила на натпреварот[11]

 • 90 минути
 • 30 минути продолженија ако е потребно
 • Изведување пенали ако резултатот и понатаму е нерешен
 • Максимално 12 играчи на клупа
 • Максимално три замени, со можност за четврта ако се играат продолженија

Екипа победник[уреди | уреди извор]


Бајерн Минхен
Победник на Суперкупот на УЕФА 2020
2. титула

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Bayern win Super Cup: Javi Martínez heads extra-time winner against Sevilla“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 24 September 2020. Посетено на 24 September 2020.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Anthony Taylor to referee 2020 UEFA Super Cup“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 15 September 2020. Посетено на 15 September 2020.
 3. 3,0 3,1 „Full Time Report Final – Bayern Munich v Sevilla“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 24 September 2020. Посетено на 24 September 2020.
 4. „2020 Super Cup: all you need to know“. UEFA.com. 23 August 2020.
 5. „Istanbul to host 2020 UEFA Champions League Final“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 24 May 2018. Посетено на 24 May 2018.
 6. „2020/21 UEFA Champions League match calendar“. Union of European Football Associations. 24 September 2019.
 7. „UEFA competitions to resume in August“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 June 2020. Посетено на 17 June 2020.
 8. „2020 UEFA Super Cup: new date and venue“. UEFA.com. 17 June 2020.
 9. „Javi Martínez's extra-time header wins Super Cup for Bayern against Sevilla“. Guardian. 24 September 2020. Посетено на 25 September 2020.
 10. „Bayern Munich 2 Sevilla 1“. BBC Sport. 24 September 2020. Посетено на 25 September 2020.
 11. „Regulations of the UEFA Super Cup: 2020“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2020. Архивирано од изворникот 25 August 2020. Посетено на 25 August 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]