Суперкуп на Македонија во кошарка 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперкуп на Македонија 2000
Детали за турнирот
Датум(и)26 септември
ГрадГостивар
СалаМладост
Број на екипи2
2001

Суперкупот на Македонија 2000 било 1. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Натпреварот се одиграл во спортската сала Младост во Гостивар во организација на Кошаркарскиот Сојуз на Македонија. Во ова издание првак бил Никол Ферт кој го примил пехарот „Македонски спорт“.[1]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Гостивар
Спортска сала Младост
Капацитет: 1,500

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипа Обезбеден пласман преку
Никол Ферт Првак во Првата Лига Мажи 1999/00
МЗТ Аеродром 2000 Првак во Купот на Македонија 2000

Натпревар[уреди | уреди извор]

26 септември 2000
21:00
Никол Ферт vs. МЗТ Аеродром 2000    Спортска сала Младост, Гостивар МРТ 1
Суперкуп на Македонија
2000 Победник
Никол Ферт 1ватитула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Мечот Николферт - МЗТ 2000 премиера на новите правила“. dnevnik.com.mk. 26 септември 2000. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2 октомври 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]