Супена лажица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Супена лажица

Супена лажица — прибор за јадење наменет да принесува течна или нетврда храна во устата.

Во рецептите за готвење „супена лажица“ многу често се користи за да ја опише нејзината „содржина“

Единица мерка[уреди | уреди извор]

Станува збор за мерка што обично се користи во кулинарството и медицината. Во денешно време, општо прифатено е дека количината на една супена лажица е колку три кафени лажички.

Единица за зафатнина во кулинарството[уреди | уреди извор]

Како единица супената лажица е почеста во англосаксонските рецепти, сепак вообичаена е за мали количини чија точност е од мало значење. Општо е прифатено дека една лажица е 15 ml и една кафена лажичка 5 ml[1].

Единица за зафатнина во медицината[уреди | уреди извор]

Рецептите често за мерки на состојките ја земаат супената лажица што одговара на 15 ml. Кафената лажичка одговара на 5 ml.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Proper Montagné (1938). Larousse gastronomique. Paris: Librairie Larousse. стр. p. 389. Укажано повеќе од еден |pages= и |page= (help)CS1-одржување: излишен текст (link)