Супа од мисо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Супа од мисо
Miso Soup.jpg
Супа од мисо со тофу, вакаме, и кромид
ВидСупа
Земја на потеклоЈапонија
Температура на послужувањеЖешка
Главни состојкиПодварок од даши, паста од мисо
Слични јадењаДоенџанг-гук, доенџанг-џиге
Cookbook: Супа од мисо на Викикниги 

Супата од мисо (味噌汁, мисоширу) ― традиционална јапонска супа состоејќи се од подварок од даши со омекнатата паста од мисо која е помешана. Како дополнение, има многу изборни состојки (разни зеленчуци, тофу, абура-аге, итн.) која може да се додаде на регионални и сезонски рецепти, и лична желба. Во јапонската хранлива култура, супата од мисо е претставник на јадења со супи, служена со ориз. Супата од мисо е исто така наречена омиоцуке (御味御付).

Заедно со суимоно (чиста супа зачинета со мала количина соин сос и сол во подварок од даши), супата од мисо се смета за еден од двата основни вида на јапонската кујна.[1]

Паста од мисо[уреди | уреди извор]

Видот на пастата од мисо избрана за супа дефинира многу од нејзиниот карактер и вкус. Пастите од мисо (традиционално јапонско зачинување произведено со ферментација на соја со сол и габата Aspergillus oryzae, позната на јапонски како коџикин (麹,), а понекогаш и ориз, јачмен или други состојки) може да се категоризираат во црвено (акамисо), бело (широмизо), или мешани (авасе/ауасе).[2] Постојат многу варијации во овие теми, вклучително и регионални варијации, како што се шинанско мисо или сендајско мисо.

Пастата од мисо која е ферментирана подолг временски период, како што е црвено мисо, и дава на супата од мисо посилен, подлабок вкус. Пастата од мисо која е ферментирана за пократок временски период, како што е белото мисо, дава посветол, посладок вкус.[3]

Повеќе од 80% од годишното производство на мисо во Јапонија се користи во супа од мисо, а 75% од сите Јапонци консумираат супа од мисо барем еднаш дневно.[4]

Подготовка и служење[уреди | уреди извор]

Супата од мисо може да се подготви на неколку начини, во зависност од готвачот и стилот на супата. Јапонските рецепти обично бараат повеќето зеленчуци да се готват во зовриенато даши, особено печурки, дајкон, моркови, компири, тофу и риба. Мисото се става одделно во некои подвароци од даши, отстранети од мешавината што врие, за да се спречи готвењето на пастата од мисо, што го менува вкусот, убива корисни бактерии и ги намалува здравствените придобивки од биолошки активната паста од мисо. Кога зеленчукот се готви, подварокот се отстранува од топлината, се додава ставеното мисо и се меша во супата, се додаваат сите неварени состојки и садот се служи.

Во Јапонија, супата од мисо и бел ориз ги сочинуваат средишните јадења на традиционалниот јапонски појадок. Супата е омилена кај обичните и кралските семејства многу векови, но има и многу други јадења што вклучуваат појадок. Сите тие се прилично мали, некои вклучуваат јајце, риба и ната, што е ферментирано соја. Супата обично се служи во лакирани чинии со капаци и се пие директно од садот, иако цврстите состојки се јадат со стапчиња за јадење. Садот понекогаш има капак за одржување на топлина и арома, како и за подобрување на претставата.[5]

Брза супа од мисо[уреди | уреди извор]

Брзата супа од супа е достапна во пакети со една порција. Обично се продава во дехидрирани прав и паста, иако понекогаш се продава и замрзнато исушена. Обично содржи сушени додатоци како што се вакаме и тофу со грав од соја, кои брзо се обновуваат со додавање топла вода.[6] Овие се познати на јапонското работно место, каде што супата од може да се направи со ручек исто лесно како зелениот чај и користејќи иста вода. Брзата супа од мисо е достапна во многу продавници за храна надвор од Јапонија. Има рок на траење од 3 до 12 месеци.

Здравствени придобивки[уреди | уреди извор]

Во 2003 година, истражувачите од јапонскиот Национален центар за рак предложиле дека „јадењето три или повеќе чинии со јапонска сувомесна супа од мисо секој ден може да го намали ризикот од развој на рак на дојка кај жените“.[7]

Студиите во 2020 година покажале дека вообичаеното консумирање супа од мисо има ефект на намалување на крвниот притисок и отчукувањата на срцето,[8] или има ефект на размножување на добри бактерии во цревата и помага да се спречи запек.[9]

Супата од мисо, исто така, има релативно нискокалорична вредност, но може да се внесе белковина содржана во мисото и прехранбени влакна и витамини содржани во различни состојки заедно со супата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sakai, Sonoko (19 ноември 2019). Japanese Home Cooking: Simple Meals, Authentic Flavors. Roost Books. стр. 118. ISBN 9780834842489.
  2. „What Is Miso Paste, Anyway, And How Do I Use It? Help!“. HuffPost (англиски). 26 април 2016. Посетено на 5 август 2021.
  3. Delany, Alex. „5 Ways to Use Miso That Don't Involve Soup“. Bon Appetit (англиски). Посетено на 5 август 2021.
  4. Shurtleff, William; Aoyagi, Akiko (2001). The Book of Tofu & Miso. Ten Speed Press. ISBN 1-58008-358-7.
  5. Matsune, Kaz (21 октомври 2016). „Why Is Miso Soup Sometimes Served With a Lid?“. Slate. Посетено на 5 август 2021.
  6. MATCHA. „A Great Souvenir! Learn How To Make Instant Miso Soup“. MATCHA - JAPAN TRAVEL WEB MAGAZINE (англиски). Посетено на 5 август 2021.
  7. „Miso soup 'cuts breast cancer risk' (англиски). 18 јуни 2003. Посетено на 5 август 2021.
  8. Ito 2020
  9. Ichikawa 2020

Дополнителна книжевност[уреди | уреди извор]