Супа во чаша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подготвена пилешко и зеленчук супа во чаша.

Супа во чаша е инстант супа, производ под различни брендови насекаде низ светот. Супата се продава во кеси со прашок што може да се истури во кригла или чаша, која потоа се полни со вода и се врие и се меша.

Во САД и Канада производот е произведен и продаден од брендот Липтон на Униливер и во Австралија под брендот Континентал. Во Обединетото Кралство производот се продава како Batchelors супа во чаша, бренд кој сега е во сопственост на Premier Foods. Во Холандија се продава под брендот Unox. Во Јужна Африка, Шведска, Белгија, Данска, Германија и Полска се продаваат под брендот Knorr.

Вкусовите вклучуваат минестрон (густа супа која содржи зеленчук и тестенини), пилешки нудли, доматно пире и пилешко и зеленчук. Ниско калорични верзии исто така се продаваат во Обединетото Кралство, под името ,,Слим супа“ и вклучуваат сосема различни вкусови, исто како средоземниот домат. Во 2007 година се појави воведувањето на "Екстра супа во чаша", поединечни кесички од супа и тестенини продадени во различни вкусови, вклучувајќи сирење и брокула (со талјателле), пилешко и печурки (со тестенини), минестрон и танчев салса.

Состојки[уреди | уреди извор]

Батероровата екстра минестрон супа во чаша со 'тестенини ги содржи следниве состојќи:  вода, тестенини (18%), Зеленчук (5%) (Морков 2%, кромид, грашок (0.5%), праз) пченкарен скроб, компир скроб, шеќер, сол, арома, гликозен сируп, засилувачи на вкус (мононатриум глутамат, динатриум-рибонуклеотиди, магдонос, екстракт од квасец, хидрогенизирано растително масло).

Плурализација[уреди | уреди извор]

Граматичарите тврдат дека е точна множинската форма на супа во чаша. Некои веруваат дека точната форма е „супа во чаши“, додека други натпреварувања дека е регистрираната трговска марка на  точната форма е „супи во чаша“ (на пример, во „Рејес“ и „Мортимер“, „След во престој“)..[1]

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

"Супа во чаша" има видливо место во скиците "Ридс" и "Мортимер" "След во резиденција" и "Слејд на одмор", при што бендот е страстен потрошувач на инстант супа.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BBC Radio 4's A Word In Your Ear, first broadcast on March 17, 1987.
  2. Slade On Holiday - Honey Flavor - YouTube