Сунг Џе-ки

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сунг Џе-ки (корејски: 성재기 成在基, 11 септември, 1967 - 26 јули, 2013) — активист за човечки права, борец за правата на мажите и граѓански активист.[1] Основач и водач на Здружението на корејски мажи (корејски: 남성연대 男性連帶) од 2008 до 2013 година. На 45 години извршил самоубиство во реката Хан.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]