Сулфатни минерали

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сулфатни минерали или сулфатиминерали кои во својата структура го содржат сулфатниот јон (SO2−
4
). Овие минерали често се јавуваат како таложни средини на првични евапорати, како минерали од јалова руда кај хидротермална жили и како вторични минерали во окцидирачко подрачје во лежишта на сулфидни минерали. Хроматните и манганатните минерали имаат слична структура, и системите на минералнаа класификација често се вбројуваат во сулфатите.[1]

Безводна кристална структура
Барит со церусит

Сулфатни минерали се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Klein, Cornelis and Cornelius S. Hurlbut, 1985, Manual of Mineralogy, 20th ed., John Wiley and Sons, New York, стр. 347–354 ISBN 0-471-80580-7.
  • Stuart J. Mills; Frédéric Hatert; Ernest H. Nickel; Giovanni Ferraris (2009). „The standardisation of mineral group hierarchies: application to recent nomenclature proposals“ (PDF). Eur. J. Mineral. 21: 1073–1080. doi:10.1127/0935-1221/2009/0021-1994. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-02-17. Посетено на 2023-01-13. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
  • Ernest H. Nickel; Monte C. Nichols (март 2009). „IMA-CNMNC List of Mineral Names“. IMA-CNMNC. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-06-26. Посетено на 2023-01-13. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
  • Ferraiolo, Jim. „Nickel–Strunz (Version 10) Classification System“. webmineral.com.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]