Сулуанско Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сулуанското Море на сателитска снимка.

Сулуанското Море (тагалог: Dagat Sulu, малајски: Laut Sulu) е едно од неколкуте плитки топли мориња околу Борнео. На север е поврзано со Јужното Кинеско Море преку неколку премини од вете страни на островот Палаван, кој е дел од Филипините. На југоисток Сулуанското Море епорабено со архипелагот Сулу кој опфаќа над 4.000 мали корални острови. Бисерите често се ловат од куќите на штули кои се изградени на врвовите на гребените.